Kripto para dünyasına giriş yapan kişiler için özellikle bankalar, güven veren yerler olduğundan dolayı Bankadan kripto para alımı gerçekleştirmek mümkün mü? şeklinde sorular öne çıkmaktadır. Türkiye’de hizmet veren pek çok banka bulunmasına karşın kripto paralar için böyle bir destek alınması söz konusu değildir.

Bankadan kripto para alımı gerçekleştirmek mümkün müdür?

Türkiye’de herhangi bir şekilde yasal olarak kullanımı bulunmayan kripto paralar için devlet kurumları başta olmak üzere hiçbir banka üzerinden böylesine bir destek alınamaz. Bu nedenle kripto para almak isteyen kişiler için bankalar seçenek dışı kaldığı gibi alternatifler ve aracı kurumlar değerlendirilmelidir.

Kripto para nereden alınır?

Kripto para alımı sırasında ise bankalar aracı olabilir. Öyle ki internet üzerinden hizmet veren kripto para alım satım merkezlerinde kişilerin hesaplarına TL ya da diğer para birimleri üzerinden bakiye yüklemesi gerekecektir. Bu sistemlerin her biri bankalar tarafından desteklendiğinden dolayı hesabınıza para aktarmak için banka hizmetlerini kullanabilirsiniz.

Hesabınıza para aktardıktan sonra ise aracı kurum sitesi üzerinden ihtiyaç duyduğunuz kadar kripto parayı satın alabilir ve cüzdanınıza yükleyebilirsiniz. Yapılacak bu işlemler sonrasında kripto para üzerinden alım satım işlemleri, ticaretler, transferler ya da ileriye dönük olarak yapılacak yatırımlar sağlanabilir.

Bankadan kripto para alımı gerçekleşmediği gibi özellikle kripto paranın banka üzerinden hesaba aktarılması da yine söz konusu değildir. Öyle ki cüzdandaki bakiyeyi banka hesaba aktararak TL ya da benzer para birimleri ile çevirmeniz ve satın almanız söz konusu değildir. Bu tip durumlarda da yine internet üzerinden hizmet veren aracı kurumları tercih etmeniz ve kripto paralarınızı bozdurmanız gerekecektir. Aracı kurum fiyatları üzerinden yapacağınız bozdurma işlemleri sonrasında hesabınızda olacak TL cinsi bakiyenizi banka hesabınıza aktarabilir ve böylece kripto para üzerindeki işlemlerinizi sorunsuz bir şekilde sürdürebilirsiniz.

Türkiye’de Kripto Para Alımı

Türkiye’deki mevcut şartlar doğrultusunda her bir kullanıcı için bu işlemler belirtildiği gibi yapılmak durumundadır. İlerleyen dönemlerde ya da yıllarda bankaların bu tip destekler vermeye başlaması halinde direkt kripto paralar üzerinden alım ve satım işlemleri banka hesapları aracılığıyla yapılabilir duruma gelebilir. Bankadan kripto para alımı gerçekleştirmek mümkün mü? sorusunu sizler için yanıtlamaya çalıştık.

Kripto paralarla alışveriş yapılabilecek miyiz? sorusuna yanıt aradığımız makalemizi de okumanızı öneririz. Dilerseniz Kripto paralar hayatımıza ne kadar etki edecek? başlıklı makalemize de göz atmalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz