Bitcoin madenciliği yapan kişilerin merak ettiği konulardan birisi ‘Bitcoin fiyatları nasıl belirleniyor?’ sorusudur. Sizler için bu konuya bir açıklık getirelim. Öncelikle Bitcoin nedir sorusunu bir yanıtlayalım.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, 3 Ocak 2009’da kullanılmaya başlanan hiçbir kurum ve merkez bankasına bağlı olmayan elektronik bir para birimidir. Virgülden sonra 100 milyonuncu basamağa kadar birimlere ayrılabilir. İnternet dünyasının ‘Derin Ağ’ kısmında kullanılan para birimidir.
Dünyada maksimum Bitcoin sayısı 21 milyon ile sınırlandırılmıştır. 22 Temmuz 2013 tarihinden sonra dolaşımındaki Bitcoin’lerin değeri 1,2 milyar dolar iken, 4 Haziran 2014’ten sonra, 8.2 milyar dolara yükselmiştir. Herhangi bir merkezden üretilmeyen Bitcoin, yapılan ödemeler ile diğer noktalara anında ulaşır. Böylece hangi adresten hangi adrese ödeme yapıldığı anında kayıt altına alınır.

Bitcoin sisteminde para yaratma işlemine “Madencilik” ismi verilmiştir. Madencilik, hesaplama gücünü kullanarak matematiksel işlemleri gerçekleştirme işlemine verilen addır. Bu işlemleri yapmak için, Bitcoin yazılımları indirilerek donanımları (CPU ve GPU) üzerinde yoğun işlemci gücü gerektiren işlemleri çözümler. Bitcoin sistemini kullanan kişilerin akıllarında bazı soru işaretleri oluşur. Sistem hakkındaki önemli sorulardan bir tanesi ise Bitcoin fiyatlarının nasıl değiştiğidir.

BİTCOİN FİYATLARI NASIL DEĞİŞİR?

Tıpkı ülkemizdeki son kur olayları düşünüldüğünde bu sisteme benzetilebilir. Yani Türk Lirası, Amerikan Doları veya Euro’da olduğu gibi bu değerleri etkileyen bazı faktörler vardır. Bu faktörler:
• Bitcoin’in dünyada sınırlı olması
• Bitcoin fiyatının veya artışının bir sınırı olmaması
• Bitcoin transferinin mümkün olması
• Bitcoin’in hükümetler tarafından tanınmaya başlanması
• Bitcoin’e artan merakla birlikte insanların bu kripto paraya güvenmesi
• Bitcoin’in makro ekonomik faktörlerden bağımsız bir para sistemi olması

Eğer siz de Bitcoin madenciliğine girmek istiyorsanız önemli unsurlardan birini gerçekleştirmelisiniz. Öncelikle madencilik için bir sisteminiz olması gerekiyor. Bu sistem ASIC cihazlardan veya normal donanımlardan oluşabilir. Çünkü madencilik için CPU veya GPU işlemcilerini kullanacaksınız. Matematiksel hesapları çözümleyerek kripto paranızı ‘yaratacak’sınız. Sizlere belirtmemiz gereken, CPU üzerinden madencilik yapmamanız gerektiğidir. Çünkü bu günlerde genelde GPU üzerinden madencilik yapılıyor. GPU, CPU’ya göre daha hızlı işlemleri çözümleyebiliyor. Bu nedenle daha verimli ve daha hızlı sonuçlar elde edebilirsiniz. Makalemizde sizler için Bitcoin fiyatları nasıl belirleniyor sorusuna yanıt vermeye çalıştık.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz