Tüm dünyayı etkisi altına alan Bitcoin için en çok sorulan sorulardan birisi “Bitcoin güvenli mi?” olsa da işlem hacmi giderek büyüyen ve daha fazla kişiyi sistemine dâhil eden Bitcoin, sanal para birimi olarak tüm dünyada yeni bir dönem başlattı.

Dünya üzerinde ödeme aracı olarak kullanılan tüm paralar resmi olarak kurum ya da kuruluşlara bağlıdır. Böylece paranın takibi, işlemleri kolay bir şekilde takip edilir. Fakat Bitcoin’in geliştirilmesi ile birlikte bu sistem dışında yeni bir ödeme aracının ortaya çıkması sağlandı. Hiçbir otoriteye bağlı olmayan ve tüm işlemlerin şifreli bir şekilde yapılması Bitcoin’i özel kılan özelliklerden birisi olurken gizlilik daha fazla kişiyi de bu alana çekti.

Dolar kuru üzerinden işlem yapar gibi Bitcoin ile artık hemen hemen her şey alabilmek mümkün. Üstelik hem alıcı hem de satıcı için tercih edilen bir yöntem olduğu için Bitcoin dijital para olarak yükselişini de sürdürüyor. Herhangi bir merkezin bulunmaması tüm dünyadaki kişilerin eşit bir şekilde işlem yapmasını sağlarken Japonya’daki bir kişi ile Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir kişi açısından Bitcoin farkı bulunmaz. Fakat Bitcoin’e yatırım yapılacaksa ya da Bitcoin’in mevcut değerine göre bozdurularak paraya dönüştürülmesi söz konusuysa Bitcoin’in değeri bu alanda öne çıkar.

Bitcoin güvenli mi? Bitcoin işlemleri takip edilebilir mi?

Bitcoin’de herhangi bir limit yoktur ve işlemler takip edilemez. Bu nedenle kişilerin çok yüksek hacimli işlemler yapması da yine mümkündür. Bir Bitcoin cüzdanından hesaba geçecek paranın nereden, kimlerden geldiği bilinemez ve her şey anonim olarak kalır. Özel bir algoritma ile hazırlanan Bitcoin, matematik temelinde yükseldi. Fiziksel olarak bir para olmayan ve hiçbir yerde basımı yapılmayan Bitcoin, bu nedenle tamamen dijitaldir. Kişiler arasında alım satım işlemleri çok kısa süreler içerisinde yapılabilmektedir. Güvenliğin sağlanması, kişilerin transfer ve benzeri işlemlerde arka planda kalması hem Bitcoin’in güven sağlamasını hem de popüler olmasını mümkün kılıyor.

Merkezi bulunmayan, şeffaf ve takip edilemeyen sistemi ile Bitcoin güven sağlamayı başarmaktadır. Herhangi bir merkeze bağlı olmayan bu sistemin geleceğine yönelik çıkarım yapmak zor olacağı için yatırım alanında riskli görülebilir. Öyle ki yüklü bir miktar yatırım sonrasında Bitcoin değeri 0 olabilir. Bu da işlemlerin riskini ve Bitcoin’in güvenli olup olmadığı sorularını gündeme getirir. Güvenliğin sağlanması adına Bitcoin hesabınız için 2 faktörlü kimlik doğrulama neden önemlidir? sorusu çok daha önem kazanıyor.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz