Yüksek değerlere ulaşan Bitcoin’in takip edilemez yapıda olması, bu alandaki dolandırıcılık olaylarının artmasına neden oluyor. Kişilerin çeşitli aracı kurumlarda bulunan hesaplarına yönelik yapılan saldırılar ya da direkt aracı kurumların sistemlerine yapılan müdahaleler; hesapların ele geçirilmesi ve yüksek miktarlarda Bitcoin’in el değiştirmesine sebep olabiliyor. Bu nedenle güvenliğin sağlanması adına Bitcoin hesabınız için 2 faktörlü kimlik doğrulama neden önemlidir? sorusu çok daha önem kazanıyor.

2 faktörlü kimlik doğrulama sistemi ile kendi güvenliğini alabilecek kullanıcıların tercih ettiği sistem ne olursa olsun kesinlikle bu özelliği kullanılması öneriliyor. Güvenlik uzmanları tarafından yapılan değerlendirmelerde bu durumun detayına değinilirken özellikle iki kimlik iki faktörlü kimlik doğrulama hizmeti sunmayan aracı kurumların kullanılmaması gerektiği belirtiliyor.

Neden iki faktörlü kimlik doğrulama kullanılmalı?

Kişilerin sadece kullanıcı adı ve şifre ile erişim sağlayabileceği web sitelerinde güvenlik çok zayıf seviyelerde olduğu için hesapların ele geçirilmesi çok daha kolay. Buna karşın iki faktörlü kimlik doğrulamanın kullanılması halinde kişilerin güvenilir bir ek onay ve parola sistemini kullanması sağlanıyor. Böylece sisteme giriş sırasında üyelik bilgilerinin girilmesinin ardından ikinci bir onay süreci daha yaşanıyor. Bu onay sistemi kısa mesaj ile parola alma gibi farklı sistemler olduğu gibi güvenlik böylece üst seviyelere çekilebiliyor.

Firmanın tercih ettiği sistemlere göre farklılık gösteren bu özellikler, korumanın sağlanması adına yeterli olduğu gibi kişilerin de güvenli bir şekilde kripto paralar üzerinden işlem yapmasını mümkün kılıyor. Üstelik sadece giriş aşamasında değil, işlemlerin onaylanması sırasında da yine 2 faktörlü kimlik doğrulama sistemi kullanılabiliyor.

İki faktörlü kimlik doğrulama sistemi nasıl kurulur?

Kişilerin bu güvenlik sistemini kullanmak istemesi halinde tercih ettiği borsa, aracı firma sistemi üzerinden iki faktörlü kimlik doğrulama özelliğini açması gerekiyor. Telefon ya da farklı bir uygulama üzerinden güvenliğin sağlandığı 2 faktörlü kimlik doğrulama sistemlerinde mevcut sisteme göre onay ve kurulum işlemler tamamlanabiliyor. Konu ile ilgili teknik anlamda yetersiz olan kullanıcıların bu konuda firmadan destek alması, işlemlerin sorunsuz bir şekilde yapılmasını sağlayacaktır.

Sizler için Bitcoin hesabınız için 2 faktörlü kimlik doğrulama neden önemlidir? sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Makelemizi beğendiyseniz İnternet Alışverişlerinde Bitcoin güvenli mi? sorusuna yanıt aradığımız makalemizi de okumanızı öneririz.

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz