Bitcoin’in dünya genelinde tanınması ile birlikte kullanılan tanımlardan birisi de Bitcoin madenciliği oldu. Akla gelen ilk sorular Bitcoin Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır? Olarak ön plana çıktı. Bilgisayarlar üzerinden yapılan işlemler ile birlikte derin Bitcoin blok zincirleri arasında havuza dâhil olmak ve kazanç sağlamanın mümkün olması, pek çok kişinin de bilgisayarlarını bir para kazanma aracına çevirmesini sağladı. Bitcoin sistemine dâhil olan kişilerin tek amacı Bitcoin kazanmak olmadığı gibi bir merkeze bağlı olmayan Bitcoin’in yaşamasını da sağlıyor.

Bitcoin madenciliği nedir, ne değildir?

Bitcoin protokolüne dâhil olmak isteyenlerin Bitcoin sitesinden yapacağı ilk işlemler ile başlarken, indirme işlemleri sonrasında başlayacak olan eşzamanlama ile birlikte kişiler Bitcoin madenciliği için de ilk adımı atmış olacak. Farklı sistemler ve yapılar da yine Bitcoin sonrasında kurulduğu gibi Bitcoin ya da diğer coin türlerini de benzer şekilde kazmak mümkün. Bu tür durumlarda da yine ilgili coin’in uygulamasını kurmanız ve kullanıma hazır hale geldikten sonra bilgisayarda çalıştırmak yeterli.

Bitcoin’in özelliklerinden birisi her bir aşamada işlemlerin çok daha zorlaşması ve uzun sürmesi. Bu nedenle mevcut 21 milyon Bitcoin’in bulunması aşamasında süre ilerledikçe işlemler uzuyor ve bu da sürenin artmasına neden oluyor. Başlangıç aşamasında çok hızlı ilerleyen blok zinciri, işlemlerin zorlaşması nedeniyle şu anda başlangıç gününe göre oldukça yavaş. Ayrıca sistemden bağımsız olarak işlem yapılan bilgisayarın işlemci ve ekran kartı gücü ne kadar yüksekse elde edilecek sonuçlar o kadar çok olacaktır. Peki, Bitcoin madenciliği nasıl yapılıyor?

CPU Mining nedir?

Bilgisayarların işlemcisini kullanarak kazım yapan CPU mining, ilk günlerde çok popüler olsa da artık yerini GPU mininge bıraktı. Bu kazma işleminde uygulama bilgisayarın işlemcisini kullanarak işlemleri yaparak Bitcoin elde etmekteydi.

GPU Mining nedir?

CPU mininge göre daha hızlı ve tercih edilebilir yöntem olan GPU mining, geliştirilmesi ile birlikte CPU miningin de sonunu getirdi. CPU’dan daha verimli olan ekran kartları, daha hızlı ve performanslı bir şekilde Bitcoin madenciliği yapılmasına imkân sağlıyor.

Günümüzde ise Bitcoin işlemlerinin zorluğu nedeniyle rig denen özel sistemler kurularak sadece Bitcoin madenciliği için büyük zincirler oluşturuluyor. Sadece Bitcoin madenciliği için gereken donanımlarla kurulan riglerde önemli olan bölüm ekran kartları. Son çıkan, yüksek performanslı ekran kartları ile yapılan GPU mining, kişilerin Bitcoin kazanmasını sağlıyor. Fakat son yıllarda kişilerin elektrik masrafları karşısında kazançların çok fazla tatmin edici olmaması rig sistemlerinin de popülerliğine ciddi bir eksi yönde etki yaptı.

Peki, ortalama olarak Bitcoin madenciliğinin elektrik tüketimi ne kadar biliyor musunuz?

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz