Bitcoin madenciliği yaparak Bitcoin elde etmek isteyen kişilerin elektrik konusuna dikkat etmesi gerekiyor. Peki, ortalama olarak Bitcoin madenciliğinin elektrik tüketimi ne kadar biliyor musunuz?

Bitcoin ile birlikte öğrenilen yeni kavramlardan birisi de madencilik. Kripto paranın ayakta durmasının tek etkeni olan madencilik, işlemlerin kayıt altına alınarak dev Bitcoin veri tabanının sürekli çalışmasını sağlıyor. Bu durum kullanıcıların belirli prosedürlere göre ödüllendirilmesi ile sürekliliği sağlandığı için Bitcoin etkinliğini böylece devam ettiriyor. Fakat çoğu kişinin es geçtiği önemli noktalardan birisi Bitcoin madenciliğindeki elektrik tüketimi. Donanımların üst seviyelerde çalıştığı bu etkinlik sırasında elektrik tüketimi de yine maksimuma çıkıyor.

Bitcoin madenciliğinin elektrik tüketimi ne kadar oluyor?

Bitcoin madenciliğinin önem kazanması ile birlikte elektrik tüketimine yönelik de detaylı analizler yapılmış durumda. Son yayınlanan raporlara göre (2018) Bitcoin  madenciliğinde şu anda 32 terawatt/saat (TWh) gibi yüksek bir elektrik tüketimi bulunuyor. Bu Türkiye’deki tüm elektrik ihtiyacının 42 gün boyunca karşılanabileceği bir rakam. Bu göz önünde bulundurulduğunda Bitcoin madenciliği için tüm dünya genelinde çok yüksek bir enerji tüketimi görülüyor. Bu harcamanın yıllık gelirinin ortalama 9.7 milyar Dolar olduğu tahmin ediliyor. Mevcut tüketim üzerinden yapılan yorumlarda yaklaşık 20 yıl içerisinde dünyadaki enerji potansiyelinin büyük bir bölümünün Bitcoin madenciliğinde kullanılması bekleniyor.

Bitcoin madenciliğinde enerji tüketimi ile ilgili ilginç detaylar

  • Bitcoin’in yıllık ortalama elektrik tüketimi 32.68 TWh
  • Bitcoin’in küresel enerji tüketimindeki payı 0.15
  • Bitcoin bir ülke olsaydı, küresel elektrik tüketimi sıralamasında 61. sırada yer alacaktı.
  • Küresel madencilik operasyonlarının yıllık geliri 16.19 milyar dolar
  • Bitcoin madenciliğinin yıllık elektrik tüketimi maliyeti 1.6 milyar dolar
  • Elektrik tüketimi açısından Bitcoin’e en yakın ülke Danimarka
  • Her bir işlemde harcanan enerji miktarı 235 KWh
  • Bitcoin tarafından tüketilen enerji ile ihtiyacı karşılanacak ABD’li hane sayısı: 2.4 milyon

Bitcoin Madenciliğinin Elektrik Tüketimi nasıl hesaplanır?

Bitcoin tüketiminde ne kadar elektrik harcanacağına dair hesaplamaların yapılabilmesi adına kişilerin donanım özelliklerini dikkate alması gerekmektedir. Güç kaynaklarının özelliklerine, ekran kartı sayısına ve saatte toplam elektrik harcamasının ne kadar olacağına bakarak hesaplamanızı gerçekleştirebilirsiniz. Hesaplama yaparken bölgenizde kullandığınız elektrik fiyatlarını da öğrenerek kolay bir şekilde saatlik, günlük, haftalık ve aylık hesap yaparak Bitcoin madenciliğinin size maliyetini ve bu işlemler sonrasında gelir durumunu ortaya çıkarabilirsiniz.

Bitcoin madenciliği nedir? başlıklı makalemizi okuyarak daha geniş bilgi sahibi olabilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz