Blockchain teknolojisinin gelişimi sonrasında ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan Bitcoin nedir, nasıl ortaya çıktı?

Dijital dünyanın yeni, sanal para birimi olarak dikkat çeken Bitcoin, takibi zor olduğu gibi anonim işlemleri esas alır. Bitcoin cüzdanları arasında Bitcoin transferi yapılabildiği gibi aracı kurumlar üzerinden Bitcoinler farklı para birimlerine dönüştürülerek banka hesaplarına da aktarılabilir.

Peki, Bitcoin Nedir?

İlk olarak 2008 yılında duyurulan Bitcoin, başlangıç aşamasında çok fazla kullanıcının dikkatini çekmese de mining denilen madencilik teknikleri ile kişilere para kazanma fırsatı sundu. Dünya üzerindeki hiçbir resmi ve ekonomik kuruma bir bağı olmayan Bitcoin, hiçbir aracı kurum olmaksızın işlem görebilir. Sanal para birimi olarak kabul edilen Bitcoin, üstelik piyasaya değerine sahip olarak artan ve azalan değeri ile yatırım fırsatı da yaratmaktadır.

Sistemin ortaya çıkışı ABD’deki mortgage krizi ile eş zamanlı olduğu için para biriminin piyasaya sunulması adına farklı iddiaların da gündemde yer almasını sağlamaktadır. Blockchain ağlarının keşfedilmesi ile birlikte geliştirilen kriptolu para Bitcoin, bu sayede insan hayatına dâhil oldu. Kim olduğu bilinmeyen Satoshi Nakamoto tarafından geliştirildiği belirtilen Bitcoin, 2010’lu yıllar ile birlikte daha geniş bir alanda kullanılmaya başlandı ve pek çok işlemde Bitcoin ödeme kabul edilerek sanal paranın daha fazla alanda kullanılmasına imkân sağlandı.

Bitcoin ekosistemine nasıl dâhil olunur?

Bitcoin üzerinden işlem yapmak, yatırım ile kazanç sağlamak isteyen kişilerin sistem ağına dâhil olması adına resmi internet sitesi üzerinden indirilen programları kurarak blok zincirleri üzerinde çalışması gerekir. Sisteme dâhil olan her bir kullanıcı sadece üretim değil, algoritmaların çözülmesini, sistemin güvenli bir şekilde işlem görmesine imkân sağlar. Yüksek donanımlı bilgisayarların kullanılmasını öngören Bitcoin’de başlangıç aşamasında işlemci gücünü kullanırken günümüzde daha çok ekran kartları aracılığı ile yapılmaktadır. Donanım ne kadar güçlüyse elde edilecek sonuç da o kadar iyi olacaktır.

Bitcoin nasıl değer kazanıyor?

Arz ve talep doğrultusunda değerlenen Bitcoin, normal bir kurdan bu açıdan farksızdır ve piyasadaki işlemlere ve küresel olaylara göre dalgalanmaktadır. Bitcoin’in kazanılması ve elde tutulması adına öncelikle bir cüzdana sahip olunması gerekir ve bu cüzdanlar da yine aracı sistemler ve uygulamalar üzerinden sağlanabilir. Bunun için seçenek oldukça fazladır. Kişilerin cüzdanlar arasında yaptığı her işlemde transferler şifreli bir şekilde gerçekleştirilir ve bu nedenle de hiçbir şekilde takip edilemez.

Bitcoin hesabı açıp işlem yapmak istiyorsanız Bitcoin hesabınız için 2 faktörlü kimlik doğrulama neden önemlidir? sorusuna yanıt verdiğimiz makalemize göz atmalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz