Dijital para birimi olarak kullanması ve transferi oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilen Bitcoin, bu başarısı ile “Bitcoin normal paranın yerini alır mı ?” sorularını da sık sık gündeme getirmeye başladı. Dijital para ile yakalanan başarı Bitcoin dışında pek çok farklı kripto paranın da oluşturulmasını sağladığı gibi bu durum da kağıt paralar yerine artık dijital para sistemine geçiş yapılabileceği yönünde güçlü bir algı da oluşturdu.

Bitcoin para yerine kullanılabilir mi?

15 ya da 20 yıl gibi bir süre içerisinde uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmelerde dijital paranın çok daha güçlü bir hale geleceği belirtiliyor. Şu anda pek çok farklı yerde kullanıma sunularak tercih edilmeye başlanan Bitcoin için bu değişim süreci başlamış durumda. Bu bakımdan daha fazla alana ulaşması ile birlikte hayatın her alanında kendisine yer bulmaya başlayacak olan Bitcoin, para kadar genel bir kullanıma sahip olabilir durumda. Ticaret alanında alternatif ödeme sistemi olarak da kullanılabilecek olan Bitcoin, gerekli altyapının hazırlanması halinde hiçbir engelle karşılaşmama şansına sahip. Fakat devletlerin bu para birimine yaklaşımı Bitcoin’in para yerine geçip geçmeyeceği konusunda en etkin durum olacak.

Devletlerin Bitcoin’e bakışı

Kâğıt paralar ülkelerin kendi birimleri tarafından basılarak piyasaya sunulurken bu aşamada çok farklı etkenler rol oynuyor. Ekonomik verilerin bu anlamda büyük önemi bulunurken Bitcoin’e geçiş aşamasında nasıl bir değişimin olacağı ve bu değişimlerin ekonomik dengeleri ne kadar sağlayabileceği Bitcoin’in geleceğinde etkin rol oynayacak.

Bitcoin şu anda kâğıt paralardan farklı olarak herhangi bir merkeze bağlı değil. Bu nedenle de dünyanın her yerinde her zaman işlem görebilir durumda. Üstelik Bitcoin’in kâğıt paralara göre çok farklı avantajlarının olduğu da göz önünde bulundurulduğunda kullanımının genişleyeceğini söylemek mümkün. Farklı bankalar arasında yapılacak transferlerde şu anda saat 16.45’e kadar izin mevcut. Bu saat sonrasında ise alternatif olmadığı gibi Bitcoin 7/24 işlem imkânı ile bu anlamda fark yaratıyor. Üstelik işlem ücretlerinin de düşük olması bu anlamda sistemi güçlü kılıyor. Bitcoin ülkeler tarafından kabul edilmesi aynı zamanda kâğıt para kullanımı, bu alana ayrılan emeği de azaltacak.

Peki, Bitcoin’in Türkiye’de kullanım oranı nedir? makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz