Bitcoin’in bugüne kadar çok popüler duruma gelmesindeki en önemli etkenlerden bir tanesi gizlilik olmaktadır. Peki, Bitcoin para transferlerinin takip edilebilmesi mümkün mü? Kişilerin kimlik bilgileri ile herhangi bir şekilde eşleşmeyen; dijital cüzdan üzerinden para transferlerinin yapılması; kişisel verilerin ortada olmaması nedeniyle hem durumun takip edilememesi hem de kimin kime para gönderdiğini öğrenilememesine neden olmaktadır.

Bitcoin para transferlerinin takip edilebilmesi mümkün mü?

Bitcoin para transferlerinin takip edilmesi mümkün mü ya da Bitcoin para transferi nasıl takip edilebilir gibi sorulara sahip olan kullanıcılar; bu konuda çok kısıtlı bir bilgiye ulaşacaktır. Zira online olarak başta Bitcoin olmak üzere kripto paraların transferinin cüzdanlar üzerinden nasıl yapıldığını görmek; mümkün olsa da kişisel bilgilere erişmek söz konusu değildir.

Hangi platform üzerinden işlemin yapıldığı saat ve işlemi onaylayan bloklar gibi çok farklı detaylar transfer sayfaları üzerinden incelenebilir. Üstelik bu sayfalarda yapılan transferlerin toplam ücreti de yine görülebilmektedir. Fakat tüm bunlar arasında sadece transferdeki anonim bilgiler paylaşılmaktadır. Bu durum Bitcoin gizliliğini ortaya çıkardığı gibi kişisel olarak herhangi bir şekilde bilgi alınması mümkün değildir. Bitcoin para transferlerinin takip edilebilmesi bu açıdan mümkündür.

Özellikle kişiler, alım ve satım emirlerinin onaylanıp onaylanmadığını işlemlerin hangi aşamada olduğunu; ilgili aracı kurum siteleri üzerinden takip etme imkânına sahiptir. Takip konusunda böyle bir bilgiye ulaşmak isteyen kişiler blockchain gibi farklı siteler üzerinden alacakları destekle bu ihtiyacını karşılayabilir.

Bitcoin transferleri nasıl takip edilir?

Sadece Bitcoin değil; Bitcoin ve başta olmak üzere farklı altcoinler üzerinden de yine benzer bir şekilde ara transferleri kayıt altına alınmaktadır. Her bir coin için farklı bir web sitesi açılarak kullanıma sunulduğundan dolayı; tek bir sayfa üzerinden tüm coinler için takip işlemi yapılamaz. Takip etmek istediğiniz para birimi için özel olarak hazırlanmış sayfaya giriş yapmanız bu konuda yeterli olacaktır.

Cüzdan Bilgileri

Sayfa üzerinden cüzdan bilgileri gibi özel bilgiler aracılığıyla transferlerin hangi aşamada olduğunu, tamamlanıp tamamlanmadığını görerek işlemlerinizi bu doğrultuda sürdürebilirsiniz. Bitcoin bu özelliği çok farklı sahtekarlık işlemlerin yapılmasına da sebebiyet vermektedir. Özellikle Bitcoin için en çok eleştirilen nokta gizlilik nedeniyle yaşanan illegal durumlardır. Bitcoin para transferlerinin takip edilebilmesi mümkün mü ya da Bitcoin para transferi nasıl takip edilebilir gibi sorulara sizler için yanıt aradık.

Peki Bitcoin 2020 yılında eski ihtişamına kavuşabilecek mi? bu soruya sizler için yanıt aradık. Makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz