Merak edilen pek çok sorudan bir tanesi de Bitcoin dünyasına milyonlarca yatırımcı yer alırken Bitcoin sahipliğinizi nasıl kanıtlarsınız?

Bitcoin Sahipliğinizi Nasıl Kanıtlarsınız?

Bitcoin sahibi olan kişiler için öncelikli olarak bir dijital cüzdanın oluşturulması gerekmektedir. Bu cüzdan, her kişiye özel olduğu gibi cüzdan açılan platforma göre farklı özelliklerle donatılır. Bu bakımdan kişilerin Bitcoin sahipliğini kanıtlayabilmesi adına cüzdandaki tüm güvenlik işlemlerini yapması gerekmektedir. Özel anahtarlar taşıyan bu dijital cüzdanlarda dışa aktarma, içe aktarma gibi pek çok işlem yapılabileceği gibi kişilerin sahip olduğu Bitcoin’leri göstermesi adına da bu yeterli olabilmektedir.

Coinbase ve Circle Invest gibi alanlarda başlayan dijital cüzdanlar, şu anda çok fazla alternatife sahip durumda. Kişilerin özel anahtara sahip olmaması, hesabındaki Bitcoinler için ciddi bir tehlike olabilir. Bu nedenle Bitcoin alanında işlem yapacak kişilerin öncelikli olarak güvenlik adına gerekli işlemleri yapması gerekir.

JSON dosyaları ile güvenlik

Bitcoin cüzdanlarının güvenliğinin sağlanabilmesi adına JSON dosyası da kullanılır. JavaScript Object Notation kısaltılması olarak kullanılan JSON, insanlar veya yazılımlar tarafından kolayca okunup yazılabilen hafif veri formatına sahip dosyadır. Bazen tarayıcı cüzdanları, paranızın özel anahtarlarını içinde barındıran yedek JSON dosyası verir. Bu tür dosyaların, anahtarlarla ilişkilendirilen fonlara erişmek için destekleyici bir cüzdan içine aktarılması gerekir. Bu dosyaların güvenli hale getirilmesi gerekir ve kullanıcılar bunları gizleyebilir ve böylece davetsiz misafirlerin hesaba erişememesi sağlanabilir. Bu bakımdan dijital cüzdanların alınması sırasında sistemin özelliklerine bağlı olarak kişilere verilen anahtar kodlar, yazı metinleri ya da JSON dosyalarının her zaman saklanması ve üçüncü kişilere karşı korunması gerekir. Kişiler böylece Bitcoin sahipliğini kanıtlama şansına erişebilmektedir. Üstelik bunların kaybedilmesi ile birlikte sisteme giriş yapılamayacağından dolayı kişilerin tüm hesabını kaybetmesi de söz konusu olacaktır.

Sistemler karşı bu şekilde sahipliğin kanıtlanabilmesi mümkün olurken kişilerin hesapları aracılığı ile birbirlerine de hesapları kanıtlaması gerekebilmektedir.

Kimseye güvenmeyin! 

Bitcoin oyununun aslında adı budur. Kimseye güvenmeyin. Bitcoin’de banka gibi merkezi bir varlığa güvenmek zorunda kalınmadığı gibi kişiler özel anahtarı elinde tuttuğu sürece Bitcoinlerini sahiplenerek koruyabilir.

Kanıtlama noktasında hesabınızın önceki işlemlerini gösteren ekran görüntülerini paylaşabilirsiniz. Bitcoin’de cüzdanlar arasında yapılan işlemler kayıt altına alınır. Kişi bilgileri her ne kadar anonim olarak kalsa da kişilerin transfer işlemleri görüntülenebilmektedir. Bu bakımdan hesabınıza yapılan giriş ve çıkışları Bitcoin resmi sisteminden sorgulayarak kolayca hesap ve Bitcoinlerinizi destekleyebilirsiniz.

Makalemize ek olarak aşağıdaki başlıklardaki içeriklerimiz de okuyarak Bitcoin alanında kendinizi geliştirebilirsiniz;

“Bitcoin güvenli mi?”

‘Bitcoin fiyatları nasıl belirleniyor?’

Bitcoin nedir

İyi okumalar 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz