Kripto para birimi olarak tüm dünyada bir ilk olan Bitcoin, beraberinde pek çok tartışmayı da getirmiş durumda. Özellikle Türkiye’de ve diğer pek çok Müslüman ülkede bu tip yatırım alanlarının helal olup olmadığına yönelik yapılan değerlendirmeler, hala sonuçlanmamışken Bitcoin ile birlikte helal ve haram kavramları yeniden gündeme getirildi. Peki, Bitcoin üzerinden kazanç sağlamak helal mi?

Bitcoin helal mi?

Dini inancı bulunan kişiler için büyük bir kritik öneme sahip olan bu konu, yatırımların yapılıp yapılmamasında doğrudan belirleyici olabiliyor. Bu nedenle dini otoriteler tarafından yapılan değerlendirmeler ve verilen fetvalar dahilinde mevcut tablonun hangi yönde olduğunu söylemek mümkün. Bitcoin üzerinden kazanç sağlamak helal mi? sorusuna Diyanet ne diyor birlikte bakalım.

Diyanet İşleri Başkanlığı ne diyor?

Türkiye’de başlayan tartışmalar sonrasında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan paylaşımlar, Bitcoin için önemli bir süreç başlattı. Öyle ki kriptolanmış, şifrelenmiş para birimi olarak değerlendirilen Bitcoin’in kullanılması dinen uygun olmadığı yönünde bir ifade kullanıldı. Bu bakımdan Türkiye’deki otoriteler tarafından Bitcoin’in helal olmadığı yönünde bir açıklama bulunuyor.

Bitcoin neden helal değil?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan değerlendirmeler para olarak kullanılacak olan araçların bir devlet tarafından basılması ve bir otoriteye bağlı olması gerektiği vurgulanıyor. Herhangi bir merkeze bağlı olmayan Bitcoin’in böyle bir durumu bulunmadığından dolayı helal olmayacağı belirtiliyor. Açıklamalarda devletin sağladığı itibara ve güvene sahip olmayan bir para birimi olarak değerlendirilen Bitcoin, bu nedenle helal olarak görülmüyor.

Bitcoin için benzer olumsuz tabloların yaşanmasındaki en önemli etken herhangi bir şekilde takibin yapılamaz olması. Özellikle kara para aklama gibi farklı işlemlerde kullanılması çok uygun olan Bitcoin bu nedenle dini otoriteler tarafından olumlu bir şekilde değerlendirilmiyor ve aynı zamanda caiz olmadığı belirtilerek kullanılmaması gerektiği üzerinde duruluyor.

Bitcoin üzerinden kazanç sağlayacak olan bir kişi özellikle dini açıdan bu durumu değerlendirmesi, kendi inanç ve görüşlerine bağlı olduğu için her kişinin kendi görüşleri doğrultusunda bu alanda yer alıp almama kararını vermesi uygun olacaktır. Helal olup olmadığı yönündeki bütün bu tartışmaları bir yana özellikle kripto para alanının tüm dünya genelinde çok popüler durumda olması ve çok büyük bir pazar yaratması dini açıdan da durumu farklı bir boyuta taşıyor.

Makalemizi beğendiyseniz Bitcoin’in Türkiye’de kullanım oranı nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz