Tüm dünyada alım ve satımları ile ciddi bir piyasanın oluşmasını sağlayan Bitcoin, kendi içinde pek çok avantaj ve dezavantaja sahip. Peki, Bitcoin’in avantajları ve dezavantajları neler?

Bitcoin’in avantajları nelerdir?

Bitcoin’in avantajları arasında ilk olarak ödeme özgürlüğü yer alır. Kişiler istediği kişiye Bitcoin üzerinden gönderim yapabileceği gibi aynı şekilde alım da yapabilmektedir. Herhangi bir üst limit olmadığı gibi kişiler hızlı bir şekilde Bitcoin transferini güvenli bir şekilde gerçekleştirebilmektedir. Bu da paranın kontrolünü ve kişilerin alternatif ödeme aracına sahip olmasını sağlar.

Ödemelerin çok düşük ücretler karşılığında yapılabilir olması Bitcoin’in bir diğer avantajıdır. Banka ya da aracı kurum komisyonları ve işlem ücretleri düşünüldüğünde Bitcoin ile yapılacak işlemlerde ücretler ve masraflar çok daha düşüktür. Bu bakımdan kişilerin Bitcoin ile işlem yapması ekonomik anlamda da karlılık getirir.

Bitcoin’de kişilerin kimlik bilgileri önemsizdir ve sadece Bitcoin cüzdan kodu üzerinden alım ve satımlar yapılır. Transferler arasında bilinen tek şey alıcı ve gönderici cüzdan kodudur. Bu bakımdan kişisel olarak bir takip söz konusu değildir ve kişilerin bilgileri hiçbir zaman önemli değildir. Bu nedenle mağazalar üzerinden yapılacak Bitcoin işlemlerinde geri alma, iade gibi durumlar söz konusu olmadığı için garantili kazanç sağlar.

Bitcoin avantajı noktasında şeffaf, tarafsız ve bağımsız olması sistemin bugüne kadar güçlenerek gelmesini sağlamıştır. Dünya üzerinde kullanılan tüm para birimleri belirli merkezlere bağlı olduğu gibi Bitcoin için bu tür bir durum söz konusu değildir. Güvenli ve kontrolün kişinin elinde olduğu dijital para işlemleri bu özellikleri ile cazip bir yatırım ve işlem alanı yaratmaktadır.

Bitcoin’in dezavantajları nelerdir?

Tüm bu avantajlara karşın Bitcoin’in kabul edilme oranı dünya genelinde bakıldığında çok yüksek değildir. Bir mağazaya giderek Bitcoin ile ödeme yapmanız sınırlı yerler dışında mümkün olmadığı için şu andaki şartlar dâhilinde kullanılabilirliği düşüktür. Aynı zamanda çok inişli çıkışlı bir değer grafiğine sahip olması Bitcoin’in önündeki en büyük engellerden birisi durumunda. Bugüne kadarki para birimlerinden çok farklı ve ilk olması da Bitcoin’in geleceğine yönelik şüpheleri ve soru işaretleri oluşturduğundan dolayı Bitcoin’in dezavantaj yaşamasına neden oluyor.

Makalemiz sizde merak uyandırdıysa Bitcoin fiyatları nasıl belirleniyor? ve Bitcoin almadan önce dikkat edilmesi gereken 5 şey başlıklı makalelerimizi okumanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz