Anonim bir yaratıcı Satoshi Nakamoto tarafından piyasaya sunulan yeni bir para birimi ve ayrıca ödeme aracı olarak kullanılan Bitcoin, her ülkede farklı bir şekilde kabullenildi. Pek çok Avrupa ülkesi bu yeni kriptoya karşı daha ılımlı olurken pek çoğu sistemi yasakladı. Peki, Bitcoin’in Türkiye’de kullanım oranı nedir?

Bitcoin’in Türkiye’de kullanım oranı nedir, durum değişti mi?

Bitcoin’in normal paralar gibi yasal bir statüye bağlanması mümkün değildir. Çünkü Bitcoin fiziksel bir para olmadığı gibi tamamen dijital bir kullanım söz konusudur. Bu nedenle kripto para yasal olarak ku9llanılmaya başlansa dahi kendine özgü kuralları da beraberinde getirecektir.

Durumun Türkiye’deki ayağına bakmak için ilk olarak dijital paranın tanımlanmasına göz atmak gerekir. Türkiye’de dijital paranın tam olarak tanımı şöyledir; “Elektronik para ihraç eden kuruluş tarafından kabul edilen fon karşılığı ihraç edilen, elektronik olarak saklanan, bu Kanunda tanımlanan ödeme işlemlerini gerçekleştirmek için kullanılan ve elektronik para ihraç eden kuruluş dışındaki gerçek ve tüzel kişiler tarafından da ödeme aracı olarak kabul edilen parasal değerdir.” Bitcoin’in en çok dikkat çektiği dönemlerde Türkiye’de BDDK tarafından açıklama durumu netleştirdi. Açıklamada Bitcoin’in dijital para kapsamında değerlendirilebileceği ifade edilirken risklerle dolu olarak tanımlanan dijital paranın vatandaşlar adına da risk oluşturduğu belirtildi. Bu açıdan bakıldığında Bitcoin’e karşı olan ülkeler arasına Türkiye de dâhil oldu.  Türkiye’deki yasal düzenlemelere bakıldığında menkul kıymetler olarak değerlendirilmesi de mümkün değildir.

Süreç içerisinde Türkiye’de yaşanan gelişmeler Bitcoin için yasal bir zeminin olmadığı net bir şekilde ifade edilirken Bitcoin’in elektronik ödeme sistemlerinin bağlı olduğu kanuna tabi olamayacağı da ifade edilmiştir.

Türkiye’de Bitcoin’in şu an için yasal durumu bu şekilde olurken pek çok ülke şu anda dijital paranın gelecekteki durumunu bekliyor. Daha fazla kişi tarafından kabullenilmesi ve alternatif coinlerin güçlenerek kullanım oranını arttırması kuşkusuz dijital paraya yönelik bir adım atılmasını sağlayacak. Fakat Türkiye için şu anda herhangi bir gelişme beklenmiyor. Günlük kullanım oranının da oldukça düşük olduğu kripto para daha çok yatırımcılar tarafından tercih ediliyor. Anonim ve takip edilemez olması aynı zamanda Türkiye için en büyük tehlikelerden birisi.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz