Blockchain neden güvenli ve bu özel sistemi farkı kılan ne? Bitcoin başarısının arkasında yer alan sistem blockchain, son dönemlerin en büyük yeniliklerinden birisi olarak görülüyor.

Bitcoin ile birlikte kullanıma giren ve Satoshi Nakamoto tarafından açık bir şekilde tanımlanan blockchain, her ne amaçla kullanılıyorsa işlemlerin kayıt altına alınarak farklı kullanıcıların sistemlerinde kayıt altına alınmasını sağlayan bir sistem ve büyük bir veri tabanı. Blockchain sisteminin güvenli olmasının en büyük nedenlerinden birisi tek bir merkeze bağlı olmaması. Verilerin milyonlarca kullanıcının sisteme dâhil edilmesi ile birlikte dağınık bir şekilde kayıt altına alınması ve takip edilemez oluşu blockchaini bu anlamda özel kılıyor.

Blockchainin etkisi neler olacak?

Blockchain için ilk olarak etkilenecek sektörlerden birisi bankacılık. Buna bağlı olarak ödeme sistemlerinde de pek çok değişiklik öngörülüyor. Şu anda mevcut para transfer sistemlerinin tümünden daha kolay ve güvenilir olan blockchain, bu bakımdan geleceğin ekonomik temellerini de atıyor olabilir. Ekonominin yanı sıra son dönemlerin bir diğer yeniliği olan nesnelerin interneti için blockchain çok ciddi bir ivme sağlayacak. Verilerin kayıt altına alınmasını ve sürekli işlemesini kolay  hale getirecek olan blockchain, nesnelerin interneti için de adeta kaynak olarak görülüyor. Tüm bu alanların dışında sigortacılıktan perakende satışa kadar pek çok alanda blockchain etkisi net bir şekilde görülecek.

Blockchain güvenli mi? Avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Blockchainin bu kadar başarılı olmasını en önemli nedeni insanlara güven sağlamasıdır.  Herhangi bir merkez tarafından kontrol altında tutulmayan sistem, güvenliği sağladığı gibi güven veriyor. Sistem için şu andaki en büyük engel işleyişin yavaş olması. Tüm sistem onay vermesi gerektiğinden dolayı milyonlarca bilgisayarda yanıt almak ve bu yanıta göre işlemleri sürdürmek sistem için en büyük sorunlardan birisi olarak görülüyor. Fakat yeni bir teknoloji için bu durum oldukça normal karşılanabilir halde. Bu nedenle geleceğe yönelik blockchain teknolojinin gelişmesi ve buna bağlı olarak farklı alanlarda kullanılması bekleniyor. Şu anda dahi müzikten sağlık alanına kadar pek çok alanda blockchain teknolojileri geliştirilerek kendi coinlerini yaratıyor ve yatırımlarla birlikte değişim hedefliyor.

Makalemizede sizler için Blockchain Neden Güvenli? sorusunu yanıtlamaya çalıştık. Peki, “Kendi Blockchain Adresimi Nasıl Alırım?” yanıtı nedir? Tüm detaylar makalemizde.

Bitcoin Forex ile alakalı merak ettiğiniz tüm konulara ve gündeme dair konuları sizler için irdelemeye çalışıyoruz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz