Bitcoin kullanım alanlarının yaygınlaşması ile birlikte internet alışverişlerinde Bitcoin ile ödeme yapmak mümkün hale geldi. Peki, internet alışverişlerinde Bitcoin güvenli mi?

Online ödeme sistemlerinde pek çok alternatif bulunurken Bitcoin’de bu ekosisteme dâhil edilmiş durumda. Türkiye bu konuda şu anda duruma biraz temkinli yaklaşırken özellikle yurtdışındaki pek çok çevrimiçi ödeme bölümünde Bitcoin de seçeneklerden birisi haline geldi. Gösterilen ilgi ile birlikte kişilerin ödemelerini daha kolay ve farklı yolla yapması mümkün. Fakat tüm bu işlemler ve yenilikler kullanıcıların kafasında güvenlik sorusunu da getiriyor. Bitcoin ile yapılan ödemeler ne kadar güvenli? Herhangi bir merkeze bağlı olmadığından dolayı takibi ve denetimi mümkün olmayan dijital paranın illegal yollarda da kullanılacağı düşünüldüğünde tüm dünyada Bitcoin’in güvenlik alanındaki durumu tartışılıyor.

Bitcoin’in ödemelerde kullanılması kullanıcıları tehdit eder mi?

Bitcoin’in ödeme sistemlerinde kullanıcılar tarafından kullanılması kullanıcıları bu alanda risk altına alması pek mümkün görünmüyor. Zira ödeme kısmına gelindiğinde istenen cüzdana ücret tutarındaki Bitcoin’in gönderilmesi yeterli olacağı gibi, sistemdeki transferin gerçekleşmesi ile birlikte ödeme de tamamlanmış olacak. Bu işlemleri yapan bir kullanıcı için güvenlik riski çok fazla söz konusu değildir. Zira takip edilmiş olsa dahi sadece kullanıcının Bitcoin cüzdan kodu öğrenilebilir durumda. Bu bilgiyle de herhangi bir yaptırım ya da saldırı gibi durumlar çok fazla söz konusu değil.

Bitcoin ile ödeme yapma aşamasında ticaret sitelerinden kaynaklı sorunların yaşanması söz konusu olabilir. Bu tür teknik sıkıntılar kullanıcıların bu yeni ödeme sisteminde özellikle başlangıç aşamasında sorun yaşamasına sebebiyet verebilir. Öyle ki anlık olarak transfer işlemleri gerçekleşmeyeceği için ödemenin anlık olarak onaylanmaması ve bu sürecin devamındaki gelişmeler ticaret konusunda sorun yaratabilir.

Aynı zamanda ödeme işlemlerin yapıldığı sitenin güvenliği bu alanda çok daha sıkıntılı. Zira Bitcoin ile ilgili yapılacak işlemlerde ister istemez durumun kayıt altına alınacak olması ve bu sistemlere dışarıdan sızma yapılabilecek olması diğer ödeme yöntemlerinde olduğu gibi Bitcoin’de de sıkıntı yaratıyor. Bu açıdan kullanıcıların Bitcoin ile ödeme yapma aşamasında bu tip durumları göz önünde bulundurması gerekiyor.

Bu makalemizde sizler için internet alışverişlerinde Bitcoin güvenli mi? sorusuna yanıt aradık. Bitcoin işlemlerinde önlen olarak sizlere 2 faktörlü kimlik doğrulama öneriyoruz. Bu konudaki makalemize göz atabilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz