Bitcoin ve Bitcoin ile birlikte insan yaşamına giren kripto para günlük yaşantımızı ne kadar değiştirecek? Kripto paralar hayatımıza ne kadar etki edecek?

Şu an için dijital para birimleri için yolun oldukça başındayız ve bu nedenle geleceğe yönelik bir çıkarım yapmak oldukça zor. Fakat gerek ödemede gerekse de transfer aşamasında Bitcoin ile birlikte pek çok değişimin olacağını söylemek mümkün. Bitcoin ile birlikte yaşanan değişim Blockchain devrimi olarak da tanımlanırken, bu yeni teknoloji para ve iş dünyasını da değiştiriyor.

Blockchain Devrimi

Bitcoin ile birlikte yaşanan değişim Blockchain devrimi olarak da tanımlanırken, arka planda çalışan teknoloji başta olmak üzere para ve iş dünyasını da değiştiriyor. Bu yeni sistem ile birlikte inanılan şey gerçek ve güvenli bir sistem üzerinde transfer ve işlem yapabilme imkânı. Yapılan değerlendirmelerin büyük bir bölümünde Bitcoin ile birlikte insanların farklı bir sistemin olabileceğini fark ettiği belirtilirken, bir merkeze bağlı olmayan ve tüm dünya insanları tarafından ortak bir şekilde kullanılabilen Bitcoin, ekonomik sistemlerin yeniden gözden geçirilmesine de imkân tanıdı.

Oldukça büyük olan ve kullanıcılar arasında eşleşme sistemine bağlı olarak çalışan Bitcoin veri tabanı, milyonlarca bilgisayarı anlık olarak birbirine bağlama imkânı sunuyor. Üstelik açık kaynaklı bir şekilde çalışan Bitcoin bir nevi peer-to-peer sistemi.

Farklı alanlara örnek: Bitcoin

Bitcoin’de kullanılan bu özel teknoloji aynı zamanda bilginin kayıt altına alınması ve saklanması konusunda da büyük bir imkân sağlıyor. Dünya genelinde büyük ilgi uyandıran nesnelerin interneti gibi farklı teknolojilerde de blok zincirleri ile verilerin güvenli bir şekilde saklanması mümkün. “Değiştirilemeyen, kırılamayan, dağınık bir dijital varlıklar veri tabanı.” Şeklinde açıklanan Blockchain dünyada sadece ekonomik anlamda değil, farklı alanlarda da kendine yer bulabilir. Zincir sistemi aynı zamanda merkeziyetçiliğe karşı da atılmış önemli bir adım. Yapılan işlemlerin bir otoritede toplanması ve kayıt altına alınmasını değil, sistemdeki tüm kullanıcılar tarafından ortak bir veri tabanına işlenmesini esas aldığı için farklı bir uygulama biçimi olan Bitcoin, yeni yüzyılın en büyük yeniliklerinden birisi. Amerika başta olmak üzere birçok ülke vatandaşı yiyecekten giyeceğe, ulaşımdan mülk satın almaya kadar birçok alanda Bitcoin kullanmaya başladı bile.

Bu makalemizde sizler için Kripto paralar hayatımıza ne kadar etki edecek? sorusuna yanıt bulmaya çalıştık. Makalemiz dikkatinizi çektiyse Blockchain neden güvenli ve Kendi Blockchain Adresimi Nasıl Alırım başlıklı makalelerimizi de okuyunuz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz