Kripto para kullanımı arttıkça geleceğe yönelik yapılan tahminler sektörün çok daha büyüyeceğine işaret ediyor. En çok kabul edilen yorumlardan bir tanesi “Bir gün her şey kripto paralarla alınıp satılabilecek” olurken, genel gidişat da bu durumu destekliyor. Kripto paralarla alışveriş yapılması çok uzakta görünmüyor.

Kripto paralarla alışveriş yapılabilecek miyiz?

Kripto paranın kullanım alanı coğrafi olarak sınırsızdır ve bir anlamda küresel bir para birimi olarak değerlendirilebilecek Bitcoin; bu nedenle her alanda yer alma fırsatına sahip. Her ülkenin kendine özel kullandığı bir fiziki para mevcut olurken, Bitcoin merkeze bağlı olmayan güvenli bir araç olarak ticarette de günden güne iddiasını sürdürüyor.

Bitcoin internet üzerinden kazanılabilir durumda

Kişiler mining yaparak; belirli aralıklarla siteler üzerinden Satoshi toplayarak ya da yatırımla direk aracı borsalardan Bitcoin alarak Bitcoin elde edebilir durumda. Üstelik belirli bir yatırım stratejisi ile birlikte Bitcoin üzerinden kar elde etmek mümkün olduğu için bu durum dahi kripto paranın kullanımını arttırıyor.

Online ödemelerde güvenliğin sağlanması, kişilerin daha cazip bir şekilde alışveriş yapma fırsatı bulması ve alım satım işlemleri sırasında hem alıcı hem de satıcı için ileriye dönük olarak yatırıma dönüştürülebilmesi Bitcoin’in her alanda kullanılması adına büyük bir umut veriyor. Şu andaki dönüşüme bakıldığında Bitcoin’in her alanda kendine yer bulabileceği net bir şekilde görülürken küresel alanda bu durum çok daha hızlı bir şekilde ilerleme gösteriyor.

Türkiye’de durum ne?

Dünya genelinde ticarette Bitcoin kullanılması noktasında büyük bir ilgi ve talep bulunurken Türkiye için bu duru şu anda oldukça uzak. Zira hükümet tarafından kripto paraya yönelik yapılan tüm yorumlar ılımlı olmadığı gibi sistemin Türkiye’de kullanılması adına da umut vermedi. Bu nedenle en azından kısa vadede Bitcoin’in yaygın bir kullanıma sahip olması beklenmiyor. Fakat küresel ölçekte ödeme sistemlerinden alım ve satım işlemlerinde kripto paranın kullanılması Türkiye’nin de yavaş bir geçiş süreci yaşamasını sağlayabilir.

Bir gün her şey kripto paralarla alınıp satılabilecek iddiasının tersi şu ana kadar çok fazla dile getirilmezken; mevcut düzenlemeler ve genel ilerleyiş bu konuda oldukça güçlü kanıtlar sağlıyor. Peki, Kripto paralar hayatımıza ne kadar etki edecek? makalemizde detaylıca yer alıyor.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz