Bitcoin, küçük yatırımlarla dahi kişilerin çok yüksek dönüşler almasını sağladığı gibi bu durum bazı kesimler tarafından hoş görülmüyor. Zenginler neden Bitcoin’e karşı ya da zenginler neden Bitcoin faaliyetlerini desteklemiyor tarzında çok fazla soru ve konu gündeme gelirken; süreç ilerledikçe bilinmeyen detaylar da konuşulmaya başlandı. Öne çıkan sorulardan biri de zenginlerin neden Bitcoin’e karşı olduğu.

Zenginler Neden Bitcoin’e Karşı?

Dünya genelinde normal piyasa koşullarına göre kişilerin gelir grupları arasında yükselmesi çok fazla mümkün olmazken; ticari alanlarda çalışan kişiler bu geçişleri daha rahat bir şekilde yapabiliyordu. Bu durum servet dağılımının değişmesinde çok fazla etkili olmasa da ortaya çıkan kripto paralar bu dengenin bozulmasına neden oldu.

Bitcoin ile birlikte zengin olanlar

Bitcoin ilk çıktığı dönemlerde çok ucuz ücretler karşılığında satın alınırken, fiyatların çok kısa süre içerisinde yükselmesi, yatırımların oldukça karşı olmasını sağladı. Üstelik madencilik faaliyetleri ile küçük yatırımlarla kripto para kazanılarak kazanç sağlanması, zenginlerin bu alanda tekelleşmesini önledi. Son yıllarda Bitcoin zenginleri çok sayıda olduğu gibi bu durum kuşkusuz servet dağılımının değişmesine de yol açtı. Bu durumdan rahatsızlık duyan zengin kesim ise arka arkaya yaptıkları açıklamalarla Bitcoin için olumsuz söylemlerde bulundu.

Dünya genelinde tanınan pek çok zengin isim, Bitcoin için yatırım yapılmaması yönünde çağrı yaparak kullanıcılara önerilerde bulundu. Sistemin her ne kadar bilinse de çok fazla soru işaretini barındırması ve ileriye dönük olarak herhangi bir güvence sunmaması bu açıklamaların temelini oluştururken kişilerin paralarını kaybetmemesi adına sistemlere girmemesi gerektiği belirtildi. Buna karşın bugüne kadarki süreç içerisinde sisteme dâhil olarak yatırım yapan pek çok kişi parasını katlamayı başardığı için zenginlik ve refah durumu da kişiler adına olumlu yönde bir gelişim sergiledi.

Gelir açısından iki farklı tarafta bulunan kişiler arasındaki bu farklılıklar Bitcoin’in de giderek yükseliş göstermesi farklı bir durum yarattı. Şu anda rig ya da güçlü bilgisayar donanımlarına sahip olan kişiler hala madencilik faaliyetleri ile Bitcoin ve benzer altcoinler kazanmaya devam ediyor. Her ne kadar madencilik faaliyetleri zorlaşmış olsa da kazanç hayal değil ve bu bakımdan Bitcoin zenginlerine yenisi eklenmeye devam ediyor. Peki, Bitcoin 2020 yılında eski ihtişamına kavuşabilecek mi? makalemize göz atmanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz